Tedarikçi Değiştirme Süresi Ne Kadardır?

14/02/2018 - Tedarikçi Değişimi

Tedarikçi Değiştirme Süresi Ne Kadardır?

Tedarikçi değişimi abonelerin EPDK yani Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun belirlemiş olduğu Serbest Tüketici Limitinin üzerinde ise sunulan bir haktır. Kısaca tedarikçi değişimi elektriğin evinize sunulmasında sizlere hizmet sunan firmada değişiklik anlamına gelmektedir. Tedarikçi değişim işlemlerinde en çok sorulan sorulardan bir tanesi de sürecin ne kadar süreceği konusudur. Kısaca bu soruya cevap vermek gerekirse ortalama işlem EPDK tarafından onaylandıktan sonraki ay içinde yeni tedarikçi ile sözleşme başlamış olacaktır.

Tedarikçi değişim süreçlerinin sıkça sorulan sorularından bir diğeri ise Serbest Tüketici limitleridir. Yıllık enerji tüketimi 2400 kWh olan tüketiciler Serbest Tüketici hakkına sahiptirler. Yapacakları başvuru ile istekleri doğrultusunda tedarikçi firmalarında değişiklik gerçekleştirebilirler.

Serbest Tüketicilerin Tedarikçi değiştirme süresinin ayrıntılı cevabına gelmeden önce başvuru ve kayıt tarihlerine bakacak olursak sorumuzun cevabına da ulaşmış olacağız. Tedarikçi değişimlerinde işlem düzenlemeleri gereği başvuru ve kayıt tarihleri önceden belirlenmektedir.

İlk defa serbest tüketici olunuyorsa son başvuru tarihi ayın 5’ine kadardır. Onay tarihi ise ayın 22’sinde gerçekleşir ve tedarik değişim başlangıcı bir sonraki ayın 1’inde gerçekleşmiş olur. Ancak tedarikçi değişim işlemlerinde ise bu tarihler değişiklik göstermektedir. Ayın 9’una kadar olan son başvuru tarihlerinin ardından onay tarihi ilk abonelik işleminde olduğu gibi 22’sidir. Tedarik başlangıcı yine takip eden ilk ayın 1’inde gerçekleşmektedir.

Tedarikçi Değiştirme Süresi Ne Kadardır?

Sorumuzun cevabı yukarıda belirttiğimiz gibi tüketici türünün farklılığına göre değişmekle birlikte ortalama 20 gün sürmektedir. Tedarikçi değişimi için önemli bir diğer noktada istenilen belgelerdir. Bu süreçte büyük önem taşıyan belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Son aya ait bir elektrik faturası
  • Yeni tedarikçi tarafından hazırlanan satış sözleşmesi
  • Yeni tedarikçi tarafından hazırlanan Enerji alım satım bildirim formu

EPDK’nin belirlemiş olduğu tarife fiyatlarına göre indirimli elektrik sunan tedarikçiler ile imzalanan sözleşmeler çerçevesinde kullanıcılara yeni birim fiyatlar belirlenerek indirimli elektrik hizmetleri sunulmaktadır. Tüm bu işlemler sonrasında yeni tedarikçiye geçiş yapan kullanıcıların sayaç ya da altyapı hizmetlerinde herhangi bir değişiklik yapılmaz. Ayrıca sayaç okuma işlemleri tedarikçi değişim işleminden önce olduğu gibi yine dağıtım şirketi görevlileri tarafından sağlanmaktadır.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+