Teminat (Güvence) Bedeli

14/02/2018 - Elektrik Sözlüğü

Teminat (Güvence) Bedeli

Genel anlamı ile abonelik başlangıcında tedarikşirketleritarafından alınan ve abonelik sonladığında geri iadesi sağlanan depozito ücretidir. Tedarik firmaları bu ücretlerin geri iadesinde abonelik üzerinde herhangi bir borcun bulunmaması durumunda ödeme işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Teminat diğer bir deyiş ile güvence bedelleri tedarik şirketleri tarafından belirlenmiş olan tutarlar miktarında nakit ya da eşdeğer kıymetli evrak olarak alınabilir. İlk abonelik işlemleri esnasında görevli tedarik şirketleri güvence bedeli alır ve aboneliğin sonlandırılması halinde de iade işlemini sağlarlar. Özel tedarik şirketleri de kendi belirlemiş oldukları miktar kadar teminat talep edebilirler.

Özel tedarik firmalarına bu teminatların verilmesi zorunluluğu yoktur. Ancak taraflar arasında imzalanan sözleşme şartları sonucu doğan bir doğal işleyiştir. Bu sebeple teminat alarak çalışan ya da teminat almadan çalışan özel tedarik şirketleri bulunmaktadır.

Tedarik şirketleri ve kullanıcılar arasında yaygın olarak kullanılan teminat çeşitlerinden birkaçı doğrudan borçlandırma sistemi, teminat mektubu ve nakit teminattır. Bu yöntemler arasında en çok kullanılanı olan Nakit Teminat yani Güvence bedelini geri alma işlemi abonelerin en çok sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Ödenmiş teminatı geri alma işlemi nasıl gerçekleştirilir sorusunun cevabına bakacak olursak,

Öncelikle sözleşme yapılmış olan tedarik firmasına ödenen depozitoyu yani güvence bedelini almak için abonelik fesih işlemlerinin başlatılması gereklidir. Bu işlemlerin ve süreçlerin sonunda kullanıcıların abonelik başlangıç işlemlerinde ödemiş oldukları güvence bedelleri beş iş günü içerisinde nakit olarak hesabınıza aktarılmaktadır.

Önemli bir konu ödenen güvence bedelinin zamana karşı değer kaybı gibi bir durumun söz konusu olmamasıdır. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranına göre güvence bedelleri her yıl güncellenmektedir. Ayrıca ilk kez serbest tüketici statüsünde yer alan ve tedarikçi değişimi yapacak kullanıcıların elektrik hizmeti aldıkları görevli tedarik firmalarından güvence bedellerini alarak yeni tedarik firmalarına geçişte kullanabilirler. Bu işlem için yapılması gereken tek işlem güvence bedelinin iadesi için iade formunu imzalayarak yeni tedarikçi firmasına teslim etmesidir.

Tedarikçi firma bu formu görevli tedarikçi firmaya sunarak güvence bedelinizi üç iş günü içerisinde tüketici hesabınıza yatırır ya da elden teslimini gerçekleştirir.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+