Elektrik Tedarikçisi Nedir?

14/02/2018 - Elektrik Sözlüğü

Elektrik Tedarikçisi Nedir?

Öncelikle karşılaşılan bu soruya geçmeden önce "elektrik tedarikçisi nedir?" sorusuna cevap vermek gerekirse; Elektrik tedarikçisi elektrik dağıtım şirketlerinden ayrı olarak kullanıcılara tahsilat, abonelik, faturalandırma, tahakkuk gibi işlemleri sunan ayrıca serbest tüketici statüsünde yer alan kullanıcılara indirimli elektrik hizmeti sunan firmalardır. Bölge ve şehirlere göre farklılık göstermek ile birlikte ülke genelinde birçok elektrik tedarikçi firması bulunmaktadır. Elektrik tedarik firmaları mesken veya ticarethane fark etmeksizin aylık ortalama 69 TL ya da yıllık 2000 kWh elektrik enerjisi tüketimi sağlıyor ise serbest tüketici statüsündedir ve tedarikçi değişim hakkına sahiptir. Elektrik tedarik şirketleri hakkında bilgi almak isterseniz "Elektrik Tedarik Firması Nedir?" yazımıza göz atabilirsiniz.

Elektrik Tedarikçisini Değiştirmek Riskli midir?

Kullanıcılar tarafından sıkça sorulan soruların başında gelen elektrik tedarikçisi değiştirmek riskli midir? Sorusunun cevabına net bir yanıt vermek gerekirse kesinlikle değildir. Ayrıntılı ve geniş bir şekilde bu sorunun cevabına maddeler halinde bakarsak:

  • Elektrik tedarikçisi değiştirmek teknik müdahale ya da bağlantı değişikliği gibi teknik konulara gerek kalmadan yapılmaktadır.

  • Eski elektrik aboneliğini iptal ettirmeye gerek yoktur.

  • Elektrik enerjisinde herhangi bir kesilme yaşanmaz. Değişim süreci boyunca değişim kaynaklı kesinti yaşama gibi bir durum söz konusu değildir.

  • Değişim süreci ortalama 20 gün civarında sürmektedir.

  • Her zaman alınan elektrik kalitesi değişimden sonra da devam etmektedir. Herhangi bir aksi durum yaşanmaz.

  • Tedarik şirketi ile taahhütsüz bir anlaşma yapılması durumunda istenildiği zaman görevli tedarikçiye dönüş yapılabilir.

  • Yerel şirket olan dağıtım şirketi yani EDAŞ değişmez, herhangi bir teknik konuda müdahale, sayaç okuma işlemleri dağıtım şirketi tarafından yapılmaya devam etmektedir.

Yukarıda belirtildiği gibi elektrik tedarik şirketinde değişiklik yapmak herhangi bir risk barındırmamaktadır. Aksine doğru bir seçim yapılması durumunda kullanıcının indirimli elektrikten avantajlı bir şekilde yararlanması mümkündür.

Elektrik Tedarikçisi Nedir?

Elektrik Tedarikçisini Değiştirme Süreci

Elektrik tedarik şirketi değişim işlemleri belirli süreçler çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bu süreç dâhilinde kullanıcıdan son döneme ait fatura, kimlik fotokopisi, kullanım yeri ve adres bilgilerinin yer aldığı belgeler ile birlikte tedarik firmasının hazırlayacağı ve karşılıklı imzalanacak kullanıcı sözleşmesi istenmektedir. Ayrıca sürece başvuru içinde belirlenmiş tarihler bulunmaktadır. İlk defa serbest tüketici statüsünde başvuru yapacak kişiler her ayın 5 ’ine kadar başvuruda bulunabilirler. Daha önceden serbest tüketici statüsünde olan kullanıcılar 9 ‘una kadar başvurularını gerçekleştirebilirler. Başvuru sonuçları ayın 22 ‘sinde belirlenmekte ve yeni tedarik şirketleri ile hizmet başlangıçları takip eden ayın ilk günü olarak belirlenmiştir. Bu süreçte Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi onayı gecikmesi yaşanmakla birlikte sürede uzamalar da yaşanabilmektedir.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+