KiloWatt/saat (kWh) Nedir ?

14/02/2018 - Elektrik Sözlüğü

KiloWatt/saat (kWh) Nedir ?

Teknolojinin bir getirisi sayesinde, hayatımızın her alanına girmiş olan elektronik eşyalar için önemli bir kavramı konu edineceğiz. Her bireyin bilmesi gereken bir kavram olan KiloWatt( kWh) özellikle elektrik faturaları bazında önemli bir unsurdur.

KiloWatt, elektrik kullanımınız ile doğru orantılı olan bir kavramdır. Kilowatt (kW) birimi, bir elektrik devresinde taşınan gücü ölçmeye yaramaktadır. Enerjinin ne kadar sürede üretildiği ya da tüketildiğini ise elektriksel güç gösterir. 1 kilowatt, 1000 watt'a denk gelir. Kilowatt ile kilowatt saat (kWh) birimleri birbirinden farklıdır. Kilowatt saat, elektrik ve doğal gaz faturalarından tüketimi ölçmek için kullanıldığı için sık sık karşımıza çıkmaktadır. Elektrik birim fiyatı da kWh üzerinden hesaplanmaktadır. Bir kWh elektriğin kaç TL’ye karşılık geldiğini öğrenmek için tıklayın.

Watt Birimi Bedir ?

Geneli itibariyle Watt birimi, bir elektrikli aletin ne kadar güç tükettiğini gösteren bir kavramdır. Buna bağlı olarak bir elektrikli aletin Watt değerini bilmek o aletin enerji tüketimini karşılaştırmayı sağlar. Elektrik faturanızdan tasarruf etme planlarınıza yardımcı olabilir.

Kilowatt Saat İle Sayaç Bağlantı Gücünün İlişkisi Nedir?

Sayaç bağlantı gücü kilovolt amper (kVA) birimiyle ölçülür. Bu da bir elektriksel güç birimidir ve söz konusu elektrik sayacı olduğu için kilovolt amper ile kilowatt arasındaki fark çok küçüktür. Bu durumda 5 kVA'lık bir sayaç yaklaşık, bir evde aynı anda çalışan elektrikli cihazların en fazla 5 kW güç kullanılmasına izin verir.

Enerji tasarrufu açısından KiloWatt ve Watt gibi kavramları bilmek, bireye daha doğru tasarruf planları sağlama olarak geri dönüş yapacaktır. Enerji tasarrufu açısından bireylerin kullanacak oldukları doğa dostu ürünlerin Watt sayısı düşük olacağı için elektrik faturası da bu yönde etkilenecektir. Elektrikten tasarruf etmenin yolları hakkında önerler için tıklayın.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+