Serbest Olmayan Tüketici Kimdir?

14/02/2018 - Elektrik Sözlüğü

Serbest Olmayan Tüketici Kimdir?

Serbest olmayan tüketici; alacak olduğu elektrik enerjisini sağlayacak olan tedarikçi şirketi seçemeyen, enerji alımını sadece bölgesinde bulunan perakende satış şirketten sağlayabilen tüzel ya da gerçek kişilere verilen isimdir. Başka bir deyişle serbest olmayan tüketici tipi, serbest tüketici koşullarına sahip değildir ve abone tipinden bağımsızdırlar.

Serbest Olmayan Tüketici

  • Enerji alım taleplerini, sadece bölgesinde bulunan elektrik dağıtım ve perakende şirketinden sağlayabilirler. Kısacası sadece kendi bulunduğu bölgenin imkanlarından faydalanabilirler.
  • Yalnızca EPDK (Enerji piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından belirlenen veya belirlenecek olan elektrik tüketim tarifesi üzerinden hizmet alabilir. Bu ücretlendirme tarifesi dışında, pazarlık yapma gibi bir durum söz konusu olmadığından belirlenen ücret tarifesi dışında elektrik enerjisi satın alamazlar.
  • Dikkat edilmesi gerek en önemli konu ise; Belirlenen serbest tüketici sınırını geçmiş olmasına rağmen, hala elektrik enerjisi tedarik şirketini seçmemiş olan tüketiciler de serbest olmayan tüketici sınıfında değerlendirilir.
  • Serbest tüketici limiti 164 KW’dır. Bu sınırın üzerinde tüketimi bulunan, yani 74 TL’den fazla elektrik faturası ödeyenler hemen bir elektrik şirketine giderek veya güvenilir iş yapan şirketleri arayarak verecek oldukları bilgiler sayesinde serbest tüketici olmaya hak kazanıp kazanmadıklarını öğrenebilir. Eğer sizde serbest tüketici olmaya hak kazandıysanız hiç vakit kaybetmeden tüm tedarikçi şirketlerden pazarlık usulü ile fiyat alın. Bu fiyatlar arasından da size en uygun olanını seçerek tasarruf edin, fazla ödediğiniz para cebinize kalsın.

Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+